“Kas ir STI un kā to var iegūt?” jautā tavs 12 gadus vecais dēls pēc zobārstniecības uzgaidīšanas telpas žurnāla izšķirstīšanas.

Seksuāli transmisīva slimība (STS) ir slimība, ko gan sievietes, gan vīrieši var iegūt un nodot citiem seksuālu aktivitāšu laikā. STS iekļauj HIV, gonoreju, hlamīdijas, sifilisu, ģenitālās herpes un kārpas. Prezervatīva lietošana var samazināt STS risku. Ir svarīgi, ka visi jaunieši zina par STI esamību un to, ka daudzām slimībām var nebūt simptomu, tāpēc nevar zināt, vai esi inficējies vai nē.

Prezervatīvus lieto ne tikai kā kontracepcijas līdzekli, bet arī kā aizsarglīdzekli pret infekcijām, ieskaitot HIV. Neaizsargāts sekss var beigties ne tikai ar nevēlamu grūtniecību, bet arī ar ilglaicīgām veselības problēmām, piemēram, neauglību, par ko var uzzināt arī tikai pēc daudziem gadiem.

“STI nozīmē seksuāli transmisīvas infekcijas. Tas nozīmē, ka tās ir slimības, ko var iegūt vai nodot, nodarbojoties ar seksu. Ir daudz dažāda veida STI, lielāko daļu no tām var izārstēt, taču ne visas. Iegūšanas risku var samazināt, nodarbojoties ar drošāku seksu, kas nozīmē vienmēr lietot prezervatīvu.”

“STI ir seksuāli transmisīva infekcija – slimība, ko var nodot partneri viens otram (zēns/meitene, meitene/zēns, meitene/meitene, zēns/zēns). Dažām STI ir simptomi, taču dažas var pat nepamanīt. STI var novērst, tāpēc jālieto prezervatīvi. Tie var palīdzēt izvairīties no STI. Neviena cita kontracepcijas metode, ja neskaita atturēšanos, nevar novērst STI.”