Tava 13 gadus vecā meita un viņas draudzene apspriež vecāku draudzeni, kura ir lietojusi avārijas kontracepciju: “Vai tā iedarbojas tikai dienu pēc seksa?”

Šis apjukums rodas, jo avārijas kontracepciju bieži sauc par “nākamā rīta tableti”. Patiesībā sieviete to var lietot 72 stundas pēc dzimumakta (aptuveni 3 dienas, daži līdzekļi iedarbojas pat līdz 5 dienām), ja nav lietots prezervatīvs vai ja tas plīsis. Kontracepcijas līdzekļus var iegādāties aptiekās. Ir svarīgi, ka tu zini faktus par kontracepciju, lai tava meita var izdarīt uz faktiem balstītu izvēli, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības, ja viņa nolemj nodarboties ar seksu. Jauniešiem būtu jāzina, ka avārijas kontracepcija ir pieejama, ka tā ir efektīva, taču to nedrīkst lietot bieži un tā nav uzticama kontracepcijas metode.

Ir jāuzsver, ka tā nepasargā no STI. Tev var būt savs viedoklis par avārijas kontracepciju, ko tu, iespējams, vēlies izstāstīt savai meitai.

“Sieviete var lietot avārijas kontracepciju 72–120 stundas pēc neaizsargāta dzimumakta, taču tā ir daudz efektīvāka, ja tiek lietota pēc iespējas ātrāk. Tā var novērst nevēlamu grūtniecību, ja pāra izvēlētā kontracepcijas metode nav nostrādājusi. Taču tā nepasargā no STI. Vienīgi prezervatīva lietošana pasargā no slimībām.”

“Avārijas kontracepciju var lietot līdz pat 3 dienām pēc neaizsargāta seksa, taču tā labāk darbojas pirmajās 24 stundās. Tā neaizstāj prezervatīvu, jo nepasargā no slimībām. Avārijas kontracepciju vari nopirkt aptiekās, ja nav iespējams to dabūt par brīvu.”