Pastāvīgi nomākts garastāvoklis, skumjas, melanholija, izmisums. Visi šie emocionālie traucējumi var liecināt par klīnisko depresiju, kas ir izplatīta arī pusaudžu vidū. Ķermeņa strauja augšana un hormonālā pārstrukturēšanās, nogurums no mācību slodzes, paaugstināta emocionalitāte, grūtības attiecībās ar vienaudžiem un vecākiem izraisa pusaudžu psiholoģisko neaizsargātību. Rezultātā viņi var noslēgties sevī, kļūt aizkaitināmi, apātiski, iegrimt savā iekšējā pasaulē un pārdzīvojumos.
Depresijas izpausmes pusaudžiem – zēniem un meitenēm – ir atšķirīgas. Jauni puiši slimo ar depresiju retāk, taču kļūst ļoti aizkaitināmi, agresīvi, izvairās no bijušajiem draugiem, var kontaktēties ar “slikto kompāniju”, kļūst atkarīgi no alkohola un narkotikām. Tādējādi viņi norobežojas no ārpasaules un tās netaisnības. Savukārt pusaudzēm depresija ir sastopama biežāk, taču izpaužas citādāk. Viņas kļūst skumjas, noslēgtas, izvairās no kontakta ar cilvēkiem, koncentrējas uz savām iekšējām sajūtām.
Patstāvīgi atšķirt īstu depresiju bērniem un pusaudžiem no pusaudžu krīzes nav iespējams. To var izdarīt tikai pieredzējis psihiatrs, kurš pārzina šīs slimības gaitas specifiku, kā arī pārzina sarežģītas diagnostikas metodes.
Kādi ir pusaudžu depresijas simptomi?
Galvenās pusaudžu depresijas pazīmes, kurām vispirms jāpievērš uzmanība, ir:
- nomākts garastāvoklis, skumjas, izmisums, melanholija;
- nogurums, vājums;
- aizkaitināmība, uzbudināmība, agresivitāte, dusmas;
- vainas apziņa, zems pašvērtējums, asarošanaraudāšana;
- trauksmes sajūta;
- anhedonija (prieka zudums);
- ierasto interešu zaudēšana;
- izvairīšanās no sociālajiem kontaktiem, izolācija;
- izklaidība, samazināta koncentrēšanās spēja, aizmāršība;
- skolas mācību sasniegumu pazemināšanās, paaugstināts nogurums, intereses trūkums par mācīšanos;
- atmiņas traucējumi, grūtības ar materiāla iegaumēšanu.
Kā jārīkojas vecākiem?
- Interesējies par bērna jūtām un dalieties savās;
- Mierīgi reaģē uz jebkurām viņa jūtu izpausmēm (arī tad, kad viņš kliedz, ka ienīst savus vecākus);
- Izvairies no bērna pazemošanas un sodīšanas;
- Neturi pusaudzi pastāvīgā uzraudzībā un aizbildnībā, ļauj viņam būt neatkarīgam;
- Proti uzklausīt bērnu, nevis kritizēt;
- Nepiespied viņu kaut ko darīt;
- Atvēli laiku kopīgām aktivitātēm: vakariņām, filmām, pastaigām;
- Apbalvo par panākumiem (pietiks arī ar frāzi “es lepojos ar tevi”);
- Ņem vērā pusaudža viedokli un viņa izvēli;
- Piedāvā atbalstu un palīdzību;
- Cieni sava pusaudža privātumu;
- Neizvirzi ultimātus.
Kā var novērst depresijas attīstību pusaudžiem?
1. Optimizēt darba un atpūtas režīmu, kontrolēt pareizu miegu, pareizu uzturu, pastaigas svaigā gaisā;
2. Iesaistīt bērnu sportā un cita veida papildu aktivitātēs, ņemot vērā viņa intereses;
3. Pievērst uzmanību viņa laika pavadīšanai ar draugiem;
4. Kontrolēt alkoholisko dzērienu un citu vielu lietošanu.
Papardes zieds piedāvā izglītojošas un informatīvas programmas un nodarbības dažādu vecuma grupu jauniešiem, tostarp par garīgās veselības tēmām. Ja vēlies izglītot savu bērnu mentālās veselības jautājumos, piesaki klātienes vai tiešsaistes nodarbību!
Ja jūti, ka tavam bērnam ir garīga rakstura problēmas, vislabākais risinājums ir ārsta apmeklējums! Pieredzējis bērnu psihiatrs spēj diagnosticēt depresiju, pamatojoties uz sūdzībām, kā arī izmantojot dažādus psiholoģiskos testus. Visbiežāk depresijas ārstēšanā tiek izmantoti dažādi antidepresanti. Papildus tiem var tikt izrakstīti arī trankvilizatori, miegazāles, neiroleptiskie līdzekļi, B vitamīni, magnijs. Psihokorektīvo pasākumu laikā speciālists stāsta par slimības cēloņiem, rada motivāciju terapijai, palīdz izprast savas sajūtas un emocijas, identificē problēmas, kas varēja novest pie šāda stāvokļa. Parasti uzlabojumi nav ilgi jāgaida. Kombinējot psihoterapijas un psihofarmakoterapijas lietošanu, tie tiek pamanīti pietiekami ātri.
Svarīgi! Latvijā ģimenēm ir pieejamas līdz 10 bezmaksas psihoterapeita vai psihologa konsultācijas. Ģimenes psihoterapijas konsultācijas var notikt gan visai ģimenei vienlaikus, gan arī citādi – vecākam ar bērnu, vecākiem bez bērniem, vairākiem ģimenes locekļiem vienlaikus vai arī kā individuālās konsultācijas. Nosūtījumu uz bezmaksas konsultācijām var saņemt pie psihiatra vai ģimenes ārsta. Vairāk informācijas meklē šeit.