Jauniešiem draudzīgi

Ginekologi

Zemāk redzamajā kartē ir informācija par jauniešiem draudzīgiem ginekologiem –

*Līgums ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), jeb valsts apmaksāts pakalpojums nozīmē, ka jaunietei līdz 18 gadu vecumam ginekologa konsultācija, dažādas analīzes (t.sk. seksuāli transmisīvu infekciju tests) un ultrasonogrāfijas izmeklējums ir bezmaksas. Jaunietēm pēc 18 gadu vecuma ginekologa konsultācijai, dažādām analīzēm (t.sk. seksuāli transmisīvu infekciju testam) un ultrasonogrāfijas izmeklējumam nepieciešams pacienta līdzmaksājums, kas ir 8 eiro. Par pakalpojumu pieejamību jāinteresējas katrā attiecīgajā medicīnas iestādē.

Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists un tas nozīmē, ka nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.
Jaunietes no 14 gadu vecuma var apmeklēt ginekologu bez vecāku klātbūtnes.

Ginekologu atbildes uz jauniešu uzdotajiem jautājumiem

Vai pēc avārijas kontracepcijas lietošanas meitene var palikt neauglīga?

Nē, pēc avārijas kontracepcijas lietošanas meitene nevar palikt neauglīga, pat lietojot avārijas kontracepciju vairakkārt. Tā satur tos pašus hormonus, kas ir hormonālās kontracepcijas tabletes, tikai lielākās devās.

Vai ar seksu var nodarboties menstruāciju laikā? Kas būs, ja nodarbosies?

Ja jums abiem ar partneri šī šķiet laba doma, tad var nodarboties ar seksu arī menstruāciju laikā. Atcerieties, ka arī šajā laikā jādomā par izsargāšanos no grūtniecības un seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI). Seksam menstruāciju laikā ir dažas priekšrocības, tostarp: tas var mazināt menstruāciju krampjus, mazāka nepieciešamība pēc lubrikanta, īsākas mēnešreizes, patīkamāks sekss. Seksam menstruāciju laika ir arī daži trūkumi: tas var būt ķepīgs un ar specifisko menstruāciju asiņu aromātu, jums abiem ir paaugstināts STI risks, ierobežotas seksa pozas.

Vai kontracepcijas tabletēm ir nepieciešama vecāka atļauja, ja nav 18 gadi?

Nē, paciente var gan atnākt pie ginekologa uz vizīti, gan uzsākt lietot hormonālo kontracepciju bez vecãka atļaujas sākot no 16 gadu vecuma (pēc MK noteikumiem).

Ja lieto hormonālo kontracepciju vai spirāli, vai ir jāizmanto arī prezervatīvs?

Jāatceras, ka hormonālā kontracepcija un spirāle lieliski aizsargā no grūtniecības, bet nemaz neaizsargā no STI!

Kāda ir atšķirība starp meitenes dzemdi, kurai nav krampji un kurai ir krampji mēnešreižu laikā?

To, kāpēc kādai sievietei krampji var būt izteiktāki, ietekmē dažādi faktori: iedzimtība, sāpju slieksnis un tādas situācijas kā endometrioze, adenomioze, dzemdes mioma, iegurņa iekaisuma slimība. Menstruāciju krampji, ja vien pamatā tam nav kāda no pieminētajām slimibām, mēdz mazināties līdz ar vecumu un bieži vien uzlabojas pec dzemdībam. Menstruāciju krampji (dismenoreja) ir pulsējošas vai krampjveida sāpes vēdera lejasdaļā. Daudzām sievietēm menstruāciju (mēnešreižu) krampji ir tieši pirms mēnešreizēm un/vai to laikā. Krampji var radīt diskomfortu vai būt ļoti sāpīgi. leteicama ginekologa konsultācija, ja menstruāciju krampji katru mēnesi traucē ikdienas gaitas un/vai sūdzības pakāpeniski pastiprinās.

Vai tas ir normāli, ka vēdera apakšdaļa ir uzpūtusies, kad tiek lietotas kontracepcijas zāles?

Jā, tas ir normāli, ka ir uzpūties vēdera lejasdaļa, lietojot hormonālo kontracepciju. Tajā esošais progesterons aiztur ķermenī šķidrumu, kā arī palēnina zarnu darbību, tādēļ tur pastiprināti uzkrājas gāzes.

Cik dienā vajadzētu lietot paketes vai tamponus mēnešreižu laikā?

Ja vienā mēnešreižu dienā nepieciešams nomainīt vairāk kā piecas pilnas paketes vai tamponus (pakete/tampons ir pilnība piesūcies ar asinīm), ieteicama ginekologa konsultācija.

Vai ar tamponu var "pazaudēt nevainību"?

Īsā atbilde – nē. Garā atbilde – tamponus drīkst lietot meitenes, kuras nav uzsākušas dzimumdzīvi jeb kurām nav bijis sekss. Svarīgi ir izvēlēties mazāka izmēra tamponus un neaizmirst par pareizu tamponu lietošanu. Nepieciešams nomazgāt rokas pirms tampona ielikšanas makstī, mainīt tamponus ik pa 4 stundām un nelietot tos naktī. Noteikti seko līdzi savām sajūtãm. Te noderēs kādas pieaugušas sievietes pieredze un padoms.

Vai var inficēties ar STI no sēdēšanas uz poda?

Iespēja inficēties ar STI no tualetes poda ir praktiski neiespējama. Vairums STI izraisītāju nevar tik ilgi izdīvot ārpus ķermeņa, turklāt, lai inficēties ar STI, tās izraisītājam ir jānonāk vai nu atvērtā brūcē vai cilvēka asinsritē.

Vai ir iespējams, ka tamponam notrūkst diedziņš?

Jā, tamponam var notrūkt diedziņš. Tādā gadījumā jācenšas tampons izņemt no maksts, to satverot aiz baltās, mīkstās daļas. Ja tas neizdodas pašai, ieteicama ginekologa konsultācija.

Vai mēnešreižu asinis var būt dažādās krāsās?

Jā, tas ir normāli, ka mēnešreižu asinis ir dažādās krāsās, arī viena cikla ietvaros. Krāsa var variēt no rozā un koši sarkanas līdz tumši brūnai. Rozā izdalījumi parasti redzami tikko sākoties mēnešreizēm, kad asinis sajaucas ar maksts izdalījumiem, kas padara tās gaišākas. Spilgti sarkanas asinis redzamas, kad tās aktīvi izdalās no dzemdes. Asinis kļūst tumšākas, ilgāk esot dzemdē un makstī, jo tur tās saskaras ar skābekli.

Kā pareizi ielikt paketi?

Lielākoties, nopērkot paketes, tām līdzi uz iepakojuma ir lietošanas instrukcija, ar kuru vēlams pirms paketes ievietošanas iepazīties. Pārsvarā visām higiēniskajām paketēm viena pusē ir līmlente, ar kuru paketes pielīmet pie apakšveļas.

Lipīgā puse vienmēr ievietojama uz apakšveļas pusi. Higiēniskās paketes mēdz but ar līmējamiem “spārniņiem” un bez tiem. Jānoņem papīrs, kas atrodas virs limējamās daļas un pakete jāievieto apakšveļā ar pareizo pusi uz priekšu. Tam, kura ir priekšpuse un kura mugurpuse, jābūt attēlotam uz iepakojuma, dažkārt paketes ir simetriskas un netiek atsevišķi izdalīta priekšpuse un mugurpuse. Ja paketei ir “spārniņi”, tie pielīmējami, atlokot tos uz leju gar biksītēm.

Izvēloties paketi, svarīgi pievērst uzmanību tās izmēram un uzsūkšanās pakāpei, kas parasti atainota uz paciņas ar skalas palīdzību, atkarība no menstrualãs asiņošanas stipruma. Pakete jāmaina aptuveni reizi 4 stundās vai kad tā ir pilna, vai kad sāc just diskomfortu. Jāatceras, ka izlietotās paketes nedrīkst mest tualetes poda, tās jamet tikai miskaste!

No cik gadiem ir ieteicams izmantot tamponu?

Tamponus var sākt lietot tiklīdz sākušās mēnešreizes. Svarīgi, lai būtu pieejama pareiza informācija par tamponu lietošanu, un meitene pati justos ērti tos lietot. Tamponi pieejami dažādos izmēros, atkarībā no menstruālās asiņošanas stipruma, un ar vai bez aplikatora. Pirmajā reizē iespējams labā izēvēlēties maza izmēra tamponu, lai atvieglotu tā ievietošanu.

Kā vislabāk tikt galā ar mēnešreižu krampjiem?

Sāpes var atvieglot siltā duša vai vanna, silts termofors vēdera lejasdaļā. Palīdzēt var arī vēdera vai muguras lejasdaļas masāža, vieglas fiziskas aktivitātes, piemēram, joga, peldēšana. Gadījumos, kad iepriekšminētais nav bijis efektīvs, var lietot arī pretsāpju līdzekļus, piemēram, ibumetīnu vai deksketoprofēnu. Taču, ja mēnešreižu krampji traucē ikdinas aktivitātes, ar laiku kļūst spēcīgāki, vai parādās sāpes mīlējoties, urinācijas vai vēdera izejas laikā, jāvēršas pie sava ginekologa.

Vai obligāti jābūt mēnešreizēm?

Mēnešreizēm būtu jāsākas līdz 15 gadu vecumam. Ja tas nav noticis, tad jādodas pie ginekologa, lai saprastu iemeslu, kāpēc menstruāciju vēl nav. Ja mēnešreizes ir bijušas, taču pazūd, tad vispirms ir jāveic grūtniecības tests, lai izslēgtu, ka ir iestājusies grūtniecība. Ja grūtniecība nav iespējama, grūtniecības tests ir negatīvs, tad jāsaprot menstruāciju kavēšanās/izzušanas iemesls. Pirmo gadu pēc menstruāciju sākšanās cikls var būt pilnīgi neregulārs un neparedzams. Ja menstruācijas sākušas vairāk nekā gadu atpakaļ, tad normālais cikls vēl 2 gadus var būt līdz 45 dienām. Bet 3 gadus pēc menstruāciju sākšanās normāls menstruālais cikls ir 21 līdz 35 dienas.

Ko darīt, ja mēnešreizes sākas ātrāk, nekā tām būtu jābūt?

Tā mēdz notikt un somā vienmēr jānēsā līdzi kāda lieka higiēniskā pakete/tampons negaidītiem gadījumiem. Reti kurai sievietei katru mēnesi ir konkrēti noteikts menstruāla cikla garums ar pilnīgi vienādu dienu skaitu. Visbiežak ir novērojamas svārstības +/- 7 dienas, kas uzskatāmas par normu. Ja menstrualā cikla garums bieži ir īsaks kā 21 dienu, tad būtu jādodas pie ārsta noskaidrot tam iemeslu.

Ko man darīt, ja man ir aizdomas, ka esmu stāvoklī?

Pirmkārt, jāveic grūtniecības tests. Iespējams veikt urīna grūtniecības testu. Lai arī daži testi grūtniecību var noteikt pirms mēnešreizes aizkavējušās, precīzāks rezultāts, būs tad, ja testu veiksi pēc tam. Grūtniecības hormonu (beta – HCH) iespējams noteikt arī asinīs, jau aptuveni nedēļu pēc ovulācijas. Ja kāds no grūtniecības testiem ir pozitīvs, noteikti laicīgi ieplāno vizīti pie ginekologa.

Cik lielam ir jābūt tamponam?

Tampona izmēram būtu jabūt tādam, lai ir ērti to lietot. Ja nav bijusi dzimumdzīve un ja tikai uzsāk tamponu lietošanu, tad noteikti sākumā jāizvēlas vismazākais izmērs. Tāpat jāskatas, cik stipra ir asiņošana menstruāciju laikā un jāizvēlas izmērs, ar kuru nenovēro asins noplūdes.

Kādi ir grūtniecības simptomi?

Mēnešreižu aizkavēšanās. Pārējie simptomi katrai sievietei var būt atšķirīgi. Bieži vien novērojama slikta dūša, vemšana, biežāk no rītiem. Arī vājums, jutīgas krūtis, bieža urinācija, aizcietējumi, pastiprināti izdalījumi no dzimumceļiem vai galvas reiboņi.

Kad pirmoreiz ir jāiet pie ginekologa? Cik gados?

Ir jāiet, plānojot uzsākt dzīvot dzimumdzīvi vai īsi pēc tās uzsākšanas. Tāpat pie ginekologa jāiet, ja ir kādas sūdzības, ja ir neskaidri jautājumi par intīmo higiēnu, pubertāti, dzimumdzīves uzsākšanu, par savu ķermeni kopumā, jo to visu ir iespējams izrunāt ārsta kabinetā. Tāpat pie ginekologa jādodas, ja menstruācijas nav sākušās līdz 15 gadu vecumam vai novēro menstruāciju iztrūkumu vai pārlieku stipru asiņošanu.

Cik maksā viena kontracepcijas tablete un kā to lietot?

Šobrīd ir pieejami vairāki avārijas kontracepcijas preparāti, ko var iegādāties aptiekās bez receptes. Atkarībā no preparāta un aptiekas, to cena svārstās no 17 līdz 23 eiro. To efektivitāte ir līdzvērtīga. Visu avārijas kontracepcijas līdzekļu lietošanas princips ir līdzīgs – jo ātrāk to pielieto, jo lielāka iespēja, ka tas nostrādās. Ja ir noticis neizsargāts dzimumakts, vēlams iedzert tableti pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā pēc 72 stundām. Ja ir iespēja nokļūt pie ginekologa tuvākajā laikā, bet ne vēlās par 3-5 dienām, iespējams izmentot vara spirāles ievadi dzemdes dobumā kā avārijas kontracepcijas līdzekli, kas ir pat efektīvāks līdzeklis par tabletēm.

Vai tas ir normāli, ja mēnešreizes ir ilgāk kā 7 dienas?

Normāls menstruālais cikls variē no 21-35 dienām, no kurām asiņošana novērojama 2 līdz 7 dienas ilgi. Katrai sievietei menstruāciju garums un apjoms var būt mainīgs un individuāls. Jaunākām sievietēm un meitenēm, kam menstruācijas ir nesen sākušās, parasti cikls ir garāks, bet ar laiku tam var būt tendence samazināties. Ja menstruācijas ilgst vairāk kā 7 dienas katrā ciklā, tad būtu ieteicams konsultēties ar ginekologu par iespējamajiem cēloņiem un to risināšanu. Tāpat ar ginekologu ieteicams pārrunāt situācijas, ja tiek novērota asiņošana vai smērēšanās starp menstruācijām.

Pēc cik ilga laika var noteikt, ka ir iestājusies grūtniecība?

Standarta urīna grūntiecības tests var notiekt grūtniecības esamību jau pēc 10 dienām. Taču pats grūtniecības iestāšanās laiks ir ļoti atkarīgs no tā, kad konkrēti notikusi ovulācija. Negatīvs tests negarantē to, ka nav grūtniecība, tāpēc vēlams to atkārtot pēc kāda laika, īpaši, ja ir menstruāciju aizture. Pozitīvais tests diezgan droši pasaka, ka grūtniecība ir iestājusies.

Vai mēnešreizes var sanākt divas reizes mēnesī?

Jā, tas ir iespējams, ka menstruācijas ir vienā mēnesī divas reizes – parasti mēneša sākumā un mēneša beigās. Tas novērojams sievietēm, kam ir īsāks menstruālais cikls, jo zinot, ka mēnesī ir 30 vai 31 diena, bet kopējais cikla garums normā var būt arī īsāks, tad var gadīties, ka menstruācijas vienā mēnesī ir gan sākuma, gan mēneša beigās.

Ja ir izdalījumi, vai tas nozīmē, ka tuvojas mēnešreizes?

Par mēnešreižu tuvošanos var liecināt smērejoša rakstura brūngani izdalījumi dienu vai divas dienas pirms menstruāciju sākuma. Tomēr, ja novērojama smērešanās citā laikā, vai novērojami pastiprinātā daudzumā izdalījumi – bālgani, dzeltenīgi, šķidri, ar nepatīkamu smaku, vai jebkādu diskomfortu izraisoši izdalījumi, būtu jākonsultējas ar savu ginekologu. Tas var liecināt gan par disbalansu maksts mikroflorā, kādu seksuāli transmisīvu infekcijas slimību vai citu maksts, dzemdes kakla vai dzemdes saslimšanu jāatceras, ka normāli nedaudz izdalījumiem no maksts ir jabūt un katra menstruālā cikla laikā izdalījumu raksturs mainās, jo izdalījumi ir atkarīgi arī no konkrētās cikla dienas hormonālā stāvokļa, tādēļ, uzreiz pēc menstruācijām izdalījumu parasti ir mazāk, tie ir gaiši. Uz cikla vidu, ap ovulācijas laiku izdalījumi kļūst gļotaini un staipīgi, un pēc ovulācijas tie kļūst biezāki un bālganāki.

Vai spirāle sāp?

Pati par sevi spirāle dzemdes dobumā parasti nerada diskomfortu un nav jūtama. Diskomfortu var sagādāt spirāles ievadīšana dzemdes dobumā. No savas pieredzes varu teikt, parasti dzemdes spirāles ievadīšana ir samērā vienkārši panesama.

Vai ir pieejama kontracepcija kura darbojas uz 100%, lai nepaliktu stāvoklī?

Uz 100% stāvoklī nevar palikt, ja nedzīvo dzimumzīvi. Ja runājam par kontracepcijas līdzekļiem, tad tiem katram ir savs efektivitātes rādītājs (Perla indekss), kurš parāda, cik no simts sievietēm gada laikā paliek stāvoklī, lietojot konkrēto metodi. Visefektīvākā no metodēm ir hormonālā spirāle (0.2%), vissneefektīvākā – pārtrauktais dzimumakts (20-25%).

Vai visas paketes vienādi uzsūc asinis?

Katras sievietes menstruālais cikls ir individuāls un normā asiņošanas apjoms variē no 30-100ml asiņu visās menstruāciju dienās kopā. Tādēļ ir izveidotas dažādas uzsūkšanās pakāpes higiēniskās paketes, lai katra sieviete atkarība no menstruāciju apjoma varētu piemeklēt sev atbilstošo. Tāpat dažādu firmu paketēm ir izstradāta atāķirīga uzsūcošā virsma, lai katra sieviete spētu atrast sev tīkamāko. Taču diezgan bieži asiņu apjoms menstruāciju laikā ir lielāks. Par šādu situāciju noteikti vajadzētu konsultēties ar ginekologu. Dažkārt iemesls var but organisma īpatnības, taču reizēm tas var but saistīts ar nopietnākām saslimšanām – adenomiozi, endometrija hiperplāziju, dzemdes miomu, dzemdes polipliem un tamlīdzīgi.

Vai taisnība, ka sievietēm ir dienas, kad vieglāk paliks stāvoklī?

Jā, divas dienas pirms un viena diena pēc ovulācijas, tas ir apmēram 12. – 14. menstruālā cikla diena, ir tas laiks, kad visvienkāršāk palikt sāvoklī. Taču neizsargāts dzimumdzīve, piemēram, īsi pēc menstruācijām, arī droši nepasargā no grūtniecības.

Vai tas ir normāli, ka katru dienu ir izdalījumi?

Jā, tas ir normāli. Sievietēm katru dienu veidojas izdalījumi no maksts. Izdalījumi veidojas no maksts un dzemdes kakla kanāla šūnām. Normāli izalījumi ir gaiši vai balti, vairāk gļotaini, parasti bez smakas, dažreiz var novērot piena produktiem līdzīgu smaržu. Izdalījumu krāsa ir ļoti individuāla un var variēt. Normāls izdalījumu daudzums ir puse no tējas karotes vai pilna tējas karote dienā. Izdalījumu daudzums var palielināties grūtniecības gadījumā, lietojot hormonālu kontracepciju, dienās ap ovulācijas brīdi un apmēram nedēļu pirms mēnešreizēm.

Vai var peldēties mēnešreižu laikā?

Ja vien sieviete jūtas komfortabli, tad peldēties menstruāciju laikā nav aizliegts. Peldēšanās laikā tikai jaizvēlas atbilstoši higiēnas līdzekļi – vislabāk menstruālās piltuves vai tamponi un jãatceras, ka pēc peldes tos ieteicams nomainīt vai iztukšot un noskalot. Tāpat kā ikdienā, ari menstruāciju laikā ieteicams peldēties peldvietās ar pārbaudītu un labu ūdens kvalitāti. Menstruāciju laikā, ja vien sieviete jūtas pietiekami komfortabli, nav aizliegts peldēties ari peldbaseinā.

Vai pirmajās reizēs, kad parādās mēnešreizes, ir jālieto tieši pakete?

Pirmajās reizēs, kad parādās mēnešreizes, var lietot gan higiēniskās paketes, gan tamponus. Galvenais, lai ir ērta lietošana un nekas nerada diskomfortu.

Kādēļ meitenēm mainās emocijas mēnešreižu laikā?

Menstruālā cikla laikā mainās sieviešu hormonu darbība, koncentrācija un mijiedarbība. Pateicoties tam, sievietēm ir emocionālās, fiziskās pārmaiņas. Aptuveni 90% no visām meitenēm piedzīvo emocionālas pārmaiņas mēnešreižu laikā: trauksmi, garastāvokļa izmaiņas, miega traucējumus, aizkaitināmību, u.c. Taču, ja šīs sūdzības traucē ikdienā, tad ir jāvēršas pie ginekologa!

Vai no mēnešreizēm var sāpēt mugura?

Jā, mēnešreižu laikā var novērot sāpīgumu vēdera lejasdaļā vai muguras jostas daļā. Tas ir saistīts ar lielāku prostoglandīnu līmeni menstruāciju laikā, īpaši pirmajā dienā. Sāpes citās muguras daļās ar menstruācijām nav saistītas. Gadījumā, ja sāpes mugurā ir ļoti izteiktas ir nepieciešams veikt papildus izmeklējumus, lai atklātu īstu sāpju iemeslu.

Vai pirms vizītes pie ginekologa ir jānoskuj intīmā vieta?

Pirms vizītes speciāli intīmā vieta nav jānoskuj! Nāc tā, kā Tu jūties visērtāk!

Cik daudz asiņu iztek mēnešreižu laikā?

Asiņu daudzums, kas vidēji izdalās mēnešreižu laikā, ir 60 ml jeb 3 ēdamkarotes.

Cik gados parasti sākas mēnešreizes?

Mēnešreizes vidēji sākas 10-16 gados. Ja mēnešreizes ir sākušās pirms 10 gadu vecuma, vai vēl nav sākušās 16 gados – jāapmeklē ginekologs.

Vai mēnešreizes var apstādināt?

Jā, dažreiz izmantojot noteiktās izsargāšanās metodes menstruācijas var nenotikt. Izmantojot hormonālās dzemdes spirāles mēnešreižu apjoms var izteikti mazināties vai mēnešreizes var pat pātraukties. Dažreiz mēnešreižu sākumu var atlikt, lietojot kombinētus hormonālus izsargāšanās līdzekļus nepārtrauktā režīmā, bet šādu metodi nerekomendē izmantot ilgstoši. Lietojot kombinētas hormonālas izsargāšanās metodes, mēnešreizes ir nepieciešamas, lai dzemdes dobuma šūnas varētu atjaunoties un būtu veselas. Ir dažas neatgriezeniskas ķirurģiskās metodes, piemēram, endometrija ablācija vai dzemdes izņemšana, kuru rezultātā sievietēm nenovēro mēnešreizes. Šīs metodes nav izmantojamas jaunām sievietēm, kuras plāno grūtniecību dzīves laikā, tās tiek pielietotas dzemdes slimību gadījumos.

Vai mēnešreizes var sākties 9 gados?

Jā, mēnešreizes var sākties arī 9 gados, ja ģimenē sievietēm agrīni sākas vai ir priekšlaicīga dzimumnobriešana/straujš dzimumattīstības temps. Ja dzimumpazīmes – palielinātas krūtis, apmatojums padusēs un kaunuma zonā, sviedru smarža parādās pirms 8 gadu vecuma, jāapmeklē bērnu ginekologs.

Ar ko jāmazgā intīmās vietas? Cik bieži?

Intīmai higiēnai jāizvēlas mazgāties ar ūdeni vai intimām ziepēm. Mazakām meitenēm ir speciālas intimās ziepes aptiekās, lielākam meitenēm, kurām jau ir mēnešreizes, intīmās ziepes ir plaši pieejamas arī veikalos. Jamazgājas 1 – 2 reizes diena. Nav vēlams izmantot bērnu ziepes, dušas želejas, u.c., jo tās var sausināt un kairināt, kā arī, vajadzētu izvairīties no mitro salvešu lietošanas.

Vai tas ir normāli, ka ir jūtīgi krūtsgali?

Jūtīgas krūtis un krūtsgali var būt tuvojoties mēnešreizēm, sākot augt krūtim vai rasties no krūšu galu kairinājuma ar apģērbu, ja nelieto krūšturi, īpaši pie fiziskām aktivitatēm. Tāpat krūtsgali var būt jūtīgi pie grūtniecības, krūšu ādas iekaisuma gadījumā.

Vai vienmēr pirms mēnešreižēm sāp vēders?

Pirms mēnešreizēm un pašu mēnešreižu pirmās dienas sāpes vederā, mugurā ir izplatīta problēma. Vēlams tajās dienās, kad parasti ir sāpes, savlaicīgi lietot pretsāpju un pretiekaisuma zāles, piemēram, Ibumetin, Dolmen vai Nalgedol, droši lietojot 2-3 tabletes diena, negaidot ilgas un stipras sāpes. Ja savlaicīga un patstāvīga pretsāpju zāļu lietošana nedod uzlabojumu pirmajās mēnešreižu dienās un pirms tam, tad jādodas pie ginekologa.

Vai meitenes asiņo, kad zaudē nevainību?

Jā, dažreiz, zaudējot nevainību, sievietēm var parādīties asiņaini izdalījumi, bet tos nenovēro visām sievietēm. Parasti tie var būt nelielā daudzumā. Tas ir saistīts ar jaunavības plēves plīsumu, kas var rasties dzīvojot dzimudzīvi pirmo reizi.

Vai ieliktnīšus izmanto tikai mēnešreižu laikā?

Ikdienas ieliktnīšus var izmantot ikdienā un, ja ir mazs mēnešreižu apjoms, arī mēnešreizēs. leliktnīšus var lietot, ja izdalījumi no maksts ir apjomīgāki, saslapina apakšbikses un rada diskomfortu ikdienā vai neveiklās situācijās, piemēram, pārģērbjoties sporta stundai, radot traipus uz apakšbiksēm. Ikdienas ieliktnīti var izvēlēties nēsāt arī ikdienā, savlaicīgi to nomainot, izvēloties to no maksimāli dabīga materiāla.

Cik gados pārstāj augt krūtis?

Krūšu palielināšanās izmēros sākas ap 8-13 gadu vecumu. Pilnībā krūts dziedzeri attīstās parasti līdz 18-20 gadu vecumam. Krūšu izmēri var palielināties gūtniecības laikā hormonu iedarbības rezultātā. Dažreiz dzīves laikā, mainoties ķermena svaram, krūts forma vai izmērs arī var mainīties.