Ēšanas traucējumi

6. marts, 2023 | Jauniešiem, Vecākiem

Vai esi kādreiz novērojis, ka Tavs bērns sāk ierobežot savu uzturu? Rūpēties par savu izskatu un veselību ir forši, taču bieži vien nevainīga vēlme notievēt ar laiku var kļūt par nekontrolējamu apsēstību ar ēdienu, savu ķermeni un apkārtējo viedokli.

Ēšanas traucējumi ir traucējumi, kam raksturīga pārspīlēta koncentrēšanās uz ēdienu un ķermeņa svaru, kā rezultātā cilvēks nonāk ēšanas galējībās. Tā ir psihiska saslimšana, kas bojā cilvēka fizisko un garīgo veselību un pasliktina kopējo dzīves kvalitāti – cieš attiecības, darbs un personības attīstība. Ēšanas traucējumos tiek traucēta saikne ar savu ķermeni, kas noved pie ārkārtīgi problemātiskas ēšanas uzvedības. Pārmērīgi tiek uzsvērta svara un ķermeņa formu nozīme, idealizēts nepietiekams svars, tiek izmantotas dažādas metodes, lai zaudētu svaru vai novērstu svara pieaugumu.

Visizplatītākie ēšanas traucējumi ir kompulsīva pārēšanās, bulīmija un anoreksija. 

Plašāku informāciju par katru no tiem vari atrast šeit.

Visbiežāk ēšanas traucējumi attīstās tieši pusaudža gados. Pusaudžiem ir raksturīgi mainīt savus ēšanas paradumus. Vieni eksperimentē ar pārtikas sistēmu, piemēram, izvēloties veģetāro vai kādu citu diētu. Citi vienkārši izlaiž ēdienreizes, vēloties zaudēt svaru. Šādiem traucējumiem var būt kaitīga ietekme gan uz sociālajiem aspektiem, kad cilvēkam ir zems pašvērtējums un vēlme pašizolēties, tie var arī izraisīt nopietnas veselības problēmas, apdraudot dzīvību.

Persona ar ēšanas traucējumiem var piedzīvot stresu vai izjust vajadzību būt ideālam. Daži pusaudži var reaģēt uz to, kā viņu ķermenis mainās pubertātes laikā, turklāt sabiedrība un mediju vide rada lielu spiedienu, demonstrējot idealizētus cilvēkus.

Kā noteikt, ka pusaudzim ir ēšanas traucējumi?

Ir daudz dažādu ēšanas traucējumu pazīmju un simptomu. Dažreiz tie ir acīmredzami, bet dažreiz tos pamanīt ir grūtāk. Ja to izpausme ir pamanāma, ir nepieciešams konsultēties ar ārstu. Ārsts varēs novērtēt konkrētus simptomus un ieteikt labāko ārstēšanas veidu. Taču vispārīgie ēšanas traucējumu simptomi ir:

  • Pastiprinātas rūpes, apmātība ar ķermeņa svaru, formu, izskatu;
  • Pēkšņa un neveselīga aizraušanās ar fiziskajām aktivitātēm;
  • Pastāvīga vēlme kontrolēt savu izskatu – skatīties spogulī, svērties;
  • Izvairīšanās no visiem komunikācijas veidiem un sociālajām situācijām, kas saistītas ar ēšanu;
  • Kaloriju skaitīšana, izvairīšanās no konkrētiem produktiem, ēdienreižu izlaišana.

Ir svarīgi arī uzsvērt, ka ēšanas traucējumi nenosaka to, ka cilvēks vienmēr būs pārmērīgi tievs. Līdz ar to nedrīkst paļauties uz svaru un ārējo izskatu, identificējot problēmu. Kaut gan ļoti straujas izmaiņas svarā var liecināt par slimību.

Kā palīdzēt pusaudzim veidot veselīgas attiecības ar pārtiku un sportu?

  • Parādi sava veselīga uztura un sporta paradumu labāko piemēru;
  • Parādi, ka pieņem savu ķermeni, nesūdzies par savu svaru;
  • Demonstrē dažādu ķermeņa formu un izmēru pieņemšanu, nekritizē citu cilvēku svaru vai izskatu;
  • Paskaidro pusaudzim, ka nav “ideālu” cilvēku;
  • Nekomentē sava bērna svaru vai izskatu;
  • Nodrošini daudz veselīga uztura iespēju mājās;
  • Runā par fizisko aktivitāšu priekšrocībām, lai saglabātu veselību un spēku, nevis lai zaudētu svaru;
  • Paaugstini pusaudža pašcieņu: uzslavē viņu par viņa pūlēm, jautā viņa viedokli, mudini viņu attīstīt savus talantus un intereses.

Papardes zieds piedāvā izglītojošas un informatīvas programmas un nodarbības dažādu vecuma grupu jauniešiem, tostarp par garīgās veselības tēmām. Ja vēlies izglītot savu bērnu mentālās veselības jautājumos, piesaki klātienes vai tiešsaistes nodarbību!

Ja jūti, ka tavam bērnam ir garīga rakstura problēmas, vislabākais risinājums ir ārsta apmeklējums! Runāt par savām problēmām, saprotams, ir ļoti grūti. Tos gribas noliegt vai slēpt no citiem. Taču ārsts ir tas cilvēks, kurš neko nepārmetīs un nenosodīs, bet atbalstīs un palīdzēs. Ēšanas traucējumi paredz kompleksu ārstēšanu, kura iekļauj psihoterapeita un psihiatra un uztura speciālista konsultācijas, kā arī medikamentozu ārstēšanu.

Svarīgi! Latvijā ģimenēm ir pieejamas līdz 10 bezmaksas psihoterapeita vai  psihologa konsultācijas. Ģimenes psihoterapijas konsultācijas var notikt gan visai ģimenei vienlaikus, gan arī citādi – vecākam ar bērnu, vecākiem bez bērniem, vairākiem ģimenes locekļiem vienlaikus vai arī kā individuālās konsultācijas. Nosūtījumu uz bezmaksas konsultācijām var saņemt pie psihiatra vai ģimenes ārsta. Vairāk informācijas meklē šeit.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības