Pasaulē ir ļoti daudz patiesības, nepatiesības un, protams, mīti. ????❓
Arī veselības jomā ir daudz TOP jautājumu par konkrētu tematu.
Mēs, “Papardes zieds”, centīsimies atbildēt uz TOP 5 jautājumiem saistībā ar seksuālo un reproduktīvo veselību.
Šodienas tēma – MĒNEŠREIZES jeb MENSTRUĀCIJAS ????????????♀️
1️⃣ Vai mēnešreižu laikā var sportot?
JĀ ✅
Protams, vienmēr ir jāieklausās savā ķermenī. Ja sieviete jūtas nogurusi un pastiprinātas sāpes vēdera lejasdaļa, tad tajā dienā sportiskās aktivitātes var arī izlaist. Savukārt, ja menstruācijas nesagādā lielu diskomfortu, tad ar fiziskām aktivitātēm nodarboties var, tikai jāizvēlas ērts sporta tērps un higiēnas līdzekļi (pakete, tampons u.c).
2️⃣ Vai mēnešreižu laikā var palikt stāvoklī?
JĀ ✅
Sieviete stāvoklī var palikt arī menstruāciju laikā. Dažām sievietēm ovulācijas laiks var nobīdīties un sakrist ar menstruācijas laiku. Savukārt, ja ir neaizsargāts dzimumakts, spermatozoīdi, nonākuši sievietes organismā, var tur izdzīvot no 3 līdz 7 dienām! Līdz ar to, ja spermatozoīdu izdzīvošanas laiks sakrīt ar sievietes ovulāciju, sieviete var palikt stāvoklī.
3️⃣ Vai mēnešreižu laikā var peldēties?
JĀ ✅
Īstenībā šis mīts, ka peldēties mēnešreižu laikā nedrīkst, pastāv, pateicoties tam, ka kādreiz nebija izgudroti tamponi. Pasaule attīstās un mīti tiek apgāsti. Izmantojot tamponu, var droši iet peldēties. Tikai jāatceras, ka tamponi laikus ir jānomaina (vidēji – ik pēc 3 stundām vai pēc nepieciešamības).
4️⃣ Vai mēnešreizes visām sievietēm sākas 12 gados?
NĒ ❌
Katra sieviete ir unikāla un katrai mēnešreižu sākums ir individuāls. Vidēji mēnešreizes meitenēm sākas 12 – 14 gados, bet var sākties arī 10 un 16 gados. Protams, reizēm tas notiek arī agrāk vai vēlāk, bet tad parasti ir runa par kādu novirzi no normas.
5️⃣ Vai nevainīga meitene drīkst lietot tamponus?
JĀ ✅
Ja jāpiedalās sportiskās aktivitātēs vai, piemēram, peldēšanā ir sacensības, un šķiet, ka pēc tā ir vajadzība, arī meitenes, kuras nav uzsākušas dzimumdzīvi, var lietot mini izmēra tamponus, tie nekādā veidā netraumē intīmo zonu.
Autore:
Darja Vintere
veselības konsultante, vecmāte
Photo by Polina Zimmerman from Pexels.