Spēja pateikt “Nē.”

8. novembris, 2021 | Jauniešiem, Raksti

Ne

Apzināta piekrišana ir jebkuru veselīgu seksuālo attiecību sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka cilvēkam, kurš to sniedz, ir jāpiekrīt šai izvēlei un jābūt brīvam un spējīgam to dot. Katram cilvēkam gatavībai seksam var būt nepieciešams atšķirīgs laika periods un neatkarīgi no tā, vai attiecības ir jaunas vai ilgstošas, ir jāciena sava partnera izvēle un tiesības pateikt NĒ. Jo tas vienmēr ir pabeigts teikums.

Svarīgi ir atcerēties, ka NĒ ir nepārprotama norāde, ka otrs nevēlas uzsākt seksuālas attiecības vai turpināt jau iesākto – jā, arī tad, ja priekšspēle vai seksuālas darbības jau ir sākušās, otrs partneris jebkurā brīdī var pārdomāt un atsaukt savu piekrišanu. Tāpēc jaunieši ir jāizglīto par to, ko nozīmē nepārprotama piekrišana skūpstam, pieskārienam vai seksam, lai nerastos situācijas, kad kāds nezināšanas dēļ var saskarties ar seksuālo vardarbību, ļaunprātīgu seksuālu izmantošanu vai izvarošanu.

Jauniešiem var rasties daudzi mulsinoši jautājumi, piemēram, vai tad, ja puisis “uzsauc” randiņu, ar viņu pēc tam obligāti ir jābučojas, vai izvarot vai tikai pieaugušie vai arī vienaudžu, vai tad, ja biju piedzērusies un neko neatceros, puisis drīkstēja ar mani pārgulēt, kā neaizvainot partneri, ja sekss kļūst sāpīgs un ir vēlme to pārtraukt un galu galā – vai varu pateikt NĒ, ja puisis vēlas nodarboties ar seksu bez prezervatīva. Lai pusaudzim izdotos izveidot veselīgas un cieņpilnas fiziskās attiecības, veselības izglītības speciālisti izstāstīs visu par nepārprotamas piekrišanas sniegšanas akspektiem, kā arī atbildēs uz jebkuru šaubīgu jautājumu, kas jauniešiem var rasties, kā arī sniegs atbalstu situācijās, kad kāds Tava bērna NĒ nav sadzirdējis.

Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!

Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību drošas un abpusējā piekrišanā balstītas seksuālās dzīves jautājumos:

Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse un garīgā veselība. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.

MARTA – centrs, kas piedāvā neformālās izglītības metodēs balstītas nodarbības jauniešiem skolās un jauniešu centros par to, kā veidot patīkamas, savstarpējā cieņā un līdztiesībā balsītas attiecības.  Interaktīvā un saistošā veidā centra speciālisti palīdz izprast un iedrošina runāt par sabiedrībā valdošajiem tradicionālajiem dzimumu stereotipiem un to ietekmi uz mūsu savstarpējo saskarsmi, lēmumiem un uzvedību. Jaunieši caur dažādu situāciju kritisku izvērtēšanu rod izpratni par vardarbības veidiem – tās cēloņiem un sekām, attīstot prasmes, kā veidot veselīgas attiecības, kuras ir balstītas līdztiesībā, savstarpējā atbalstā un cieņā. Lai uzzinātu vairāk par nodarbībām, ienāc www.marta.lv vai sazinies ar  jaunatnes programmu koordinatori Madaru Kanastu-Ieviņu, rakstot uz madara.kanasta@marta.lv.

Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju par to, kā runāt ar bērnu par cieņā un abpusējā piekrišanā balstītām seksuālajām attiecībām.

Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.

Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.

Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības