Attiecību trīs “S”: sapratne, saskaņa, sekss

13. aprīlis, 2020 | Raksti

Ņemot vērā apstākļus, šajā laikā daudziem ir iespēja pavadīt laiku kopā ar ģimeni. Ir iespēja arī pavadīt vairāk laika kopā ar savu romantisko partneri un izrunāt lietas, par kurām ikdienā parasti nerunā vai pieņem par pašsaprotamu. Šajā ierakstā piedāvājam aplūkot trīs lietas, kas parādās attiecībās: sapratne, saskaņa, sekss jeb trīs “S”.

✔️ Sapratni savstarpējas attiecībās varētu raksturot kā empātiju. Empātija nozīmē just to, ko jūt otrs, iejusties viņa kurpēs. Partneriem attiecībās ir ļoti svarīgi dalīties ar savām jūtām un izrunāt lietas, kas uztrauc, nepatīk, padara priecīgu un citas. Kopdzīvē empātija var izpausties dažādi. Ir viegli būt empātiskam, kad viss ir kārtībā un labi, grūtāk ir, kad partneris ir dusmīgs, apbēdināts vai jūt sāpes. Tas nozīmē nelabot partneri, samazināt partnera izjūtas ne vienmēr nozīmē palīdzēt, bieži vien tas tikai pasliktina situāciju. Partnera labošana vai jūtu samazināšana var izpausties šādos vārdos: “Varēja būt sliktāk…”, “Tev vajadzētu…”. Šie vārdi var radīt sajūtu, ka tiek mēģināts labot partnera izjūtas. Partnerim var pat rasties jautājums, vai ir normāli tā justies par to, kas notika.

Pāris soļi, lai uzlabotu sapratni jeb empātiju attiecībās:
 Klausīties bez vērtējuma;
 Sadzirdēt, ko otrs jūt;
 Būt kopā un just līdzi.

✔️ Viena no svarīgākajām lietām attiecībās ir vērtības, īpaši pamatvērtības. Tās varētu būt vai būs bērni, godīgums, uzticība, robežas un citas. Šo vārdu būtība ir ļoti plaša, un viens no svarīgiem uzdevumiem ir saprast, vai partneru vērtības sakrīt jeb vai ir saskaņa. Ja viens no partneriem vēlas bērnus un otrs nē, tas varētu būt iemesls šķirties. Vai arī abi partneri ir ļoti godīgi un izlēma nemelot pat par sāpīgām lietām, tas, savukārt, varētu stiprināt attiecības. Saskaņa ir saprast savas vērtības un partnera vērtības. Saprast, vai ir saskaņa starp šīm vērtībām un vai ir iespējams pavadīt kopā laiku un attīstīties attiecībās.

✔️ Visās attiecības ir dažādas vērtības, saskaņa un sapratne, piemēram, starp ģimenes locekļiem vai draugiem. Romantiskās attiecības atšķiras ar to, ka tajās arī ir sekss. Tas atšķir pārējo attiecību veidus no romantiskām attiecībām. To, cik liela nozīme ir seksam attiecībās, izlemj partneri. Sekss ir liels mainīgais, kurā arī abiem partneriem ir jābūt sapratnei un saskaņai.

Daži no svarīgiem jautājumiem, kurus varētu apspriest kopā:
 Cik bieži katrs no mums vēlas seksu?
 Kāda nozīme ir seksam attiecībās (emocionālā tuvība, intimitāte, fizisks apmierinājums)?
 Cik un vai mēs vispār jūtamies ērti par to runāt?
❗️ Nodarbojoties ar seksu arī ir jādomā par drošību jeb kontracepciju, lai izsargātos, piemēram, no STI vai nevēlamas grūtniecības.

Visu rezumējot, sapratne raksturo empātiju, kas ir veselīgu attiecību pamatā. Saskaņa ir tās vērtības, kas satur kopā partnerus. Un sekss ir daļa no romantiskām attiecībām, kuram var būt vairākas funkcijas.

Photo by Flora Westbrook from Pexels.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības