Atkarības

8. novembris, 2021 | Jauniešiem, Raksti, Vecākiem

atkaribas

Kamēr vien eksistē cilvēce, vienmēr būs aktuāli arī jautājumi par atkarību izraisošu vielu lietošanu. Pusaudžu vecums ir brīdis, kad jaunietim bieži vien piemīt dabiska interese un pat spiediens no citiem vienaudžiem pamēģināt – gan alkoholu un cigaretes, kas ir legāla un sabiedrībā atzīta narkotika, gan citas vielas, kuru lietošana Latvijā ir aizliegta.

Būtiski, lai šī tēma ģimenē un skolā nebūtu tabu jeb aizliegts sarunu temats. Tikai runājot un izglītojot par atkarībām, dažādu apreibinošo vielu atbildīgu lietošanu un pārmērīgas lietošanas sekām ir iespējams panākt, lai pusaudži gan pubertātes laikā, gan pieaugušā vecumā pret to izturētos atbildīgi.

Pusaudzim var rasties jautājumi, vai kafija un enerģijas dzērieni arī ir narkotika, kas ir paģiras un vai tās ir kaitīgas veselībai, kāpēc filmās un sociālajos tīklos rāda, ka lietot narkotikas ir OK, kā nepakļauties draugu spiedienam, ja nevēlos lietot alkoholu un narkotikas, kā arī, vai tad, ja vecāki rāda nepareizu piemēru un pārmērīgi lieto atkarību izraisošas vielas – arī man lemts nākotnē būt atkarīgam.

Pilnvērtīga veselības izglītība palīdzēs jauniešiem apzināties dažādu apreibinošo vielu atbildīgu lietošanu, to ietekmi uz ķermeni un sociālo dzīvi, kā arī atrast atbildes uz jautājumiem, kurus, iespējams, ir kauns pārrunāt ģimenē. Zinoši un pieredzējuši pedagogi un pasniedzēji Tava bērna izglītības iestādē viņa vecumam atbilstoši izstāstīs visu par atkarību profilakses tēmu, atbildot arī uz visiem jautājumiem, kas interesē vai uztrauc Tavu bērnu.

Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!

Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību atkarību profilakses jautājumos:

Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse un garīgā veselība. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.

Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju gan par atbildīgu atkarību izraisošu vielu atbildīgu lietošanu, gan kā palīdzēt savam bērnam, ja šķiet, ka alkohols, cigaretes vai citas narkotiskās vielas jau kļuvušas par problēmu.

Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.

Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.

Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv.

 

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības