Drošība internetā

8. novembris, 2021 | Vecākiem, Jauniešiem

Mūsdienās dzīvi bez interneta teju nav iespējams iedomāties. Diemžēl, neskatoties uz visām saziņas un informācijas ērtībām, ko internets sniedz, tam ir arī sava ēnas puse. Digitālā saziņa un sociālie tīkli dod iespēju uzdarboties gan krāpniekiem, kuri vēlas izkrāpt cilvēka personas datus un citu svarīgu informāciju, gan nelabvēļiem, kuru mērķis ir iegūt bērna vai jaunieša uzticību, lai izvilinātu seksuāla rakstura informāciju, gan vienaudžiem, kuri izmanto interneta sniegtās iespējas, lai aizskartu, iebiedētu vai pazemotu.

Kibermobinga un personīgas informācijas izkrāpšana līdz ar interneta attīstību ir kļuvusi izplatīta, un to sekas var būt ļoti smagas. Mainās bērna vai pusaudža uzvedība – viņš var kļūt bēdīgs, izklaidīgs, izteikti paškritisks, noslēdzies, un nekas no ierastajiem hobijiem vairs nesagādā prieku. Viņam var parādīties neizskaidrojami veselības traucējumi – galvas vai vēdersāpes, apetītes zudums vai izteikta palielināšanās, apātija un depresijas iezīmes.

Jauniešiem rodas jautājumi, kā rīkoties, ja partneris, kuru mīl, lūdz nosūtīt kailfoto, ko darīt, ja klasesbiedri apceļ WhatsApp grupiņā vai citur internetā izplata ļaunas un aizvainojošas ziņas, vai par kailfoto nosūtīšanu var ielikt cietumā un vai maz var uzticēties internetā satiktiem cilvēkiem, kuri nevēlas atklāt savu identitāti, nosūtot bildes. Un galu galā – vai pieaugušie vispār šādās situācijas var palīdzēt. Protams, ka var! Kibermobinga risku un ietekmi ir iespējams samazināt, bērnus un jauniešus izglītojot par veidiem, kā to pamanīt un palīdzēt novērst, ja kibermobings skāris pašu vai kādu draugu, mazo brāli vai māsu. Par to parūpēsies veselības izglītības speciālisti un kiberdrošības eksperti, kuri spēs izskaidrot kibermobinga pazīmes un veidus, kā arī sniegt vērtīgus padomus, kā cīnīties ar šo problēmu un kur vērsties pēc palīdzības.

Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!

Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību saistībā ar kibermobingu un drošu dzīvi virtuālajā pasaulē:

Drošs internets – organizācija piedāvā nodarbības par drošību internetā, tai skaitā par privātumu internetā, emocionālu pazemošanu, sekstingu un kailfoto sūtīšanu, kā arī citām tēmām. Vairāk par izglītības iespējām uzzini www.drossinternets.lv.

Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse, garīgā veselība un drošība internetā. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.

Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju par to, kā runāt ar bērnu par drošu dzīvi interneta pasaulē.

Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.

Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.

Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības