Ģeneralizēta trauksme

10. marts, 2023 | Vecākiem, Jauniešiem

Uztraukums, plaukstu svīšana, nepareiza elpošana, smaguma sajūta krūšu rajonā, vēlme aizbēgt un kaut kur paslēpties. Apmēram tā var raksturot trauksmes sajūtu. Tā ir sajūta, ko katrs vismaz vienu reizi savā dzīvē ir piedzīvojis. Trauksme rodas nenoteiktības brīžos. Un parasti, kad šādi mirkļi pāriet, mēs jūtamies atviegloti. Taču gadās arī tā, ka šī trauksme paliek. Bieži vien tā sastopama pusaudžiem, kļūstot par viņu dzīves neatņemamu sastāvdaļu.

Kas ir ģeneralizēta trauksme (ĢT) un cik izplatīta tā ir?

ĢT ir trauksme bez patiesa iemesla. Tā ir nepamatota briesmu priekšnojauta. Cilvēka galvā sāk veidoties dažādi negatīvi scenāriji “Kas būs, ja…” – vai tā ir nelaime darbā vai bailes par ģimeni. Tajā pašā laikā bažām nav īsti pamata, un parasti cilvēks to ļoti labi saprot, bet nevar atbrīvoties no satraukuma.

ĢT ir visizplatītākais trauksmes veids, kas bieži ir saistīts ar citiem garīgiem un uzvedības traucējumiem, no kuriem katrs apgrūtina diagnozi. Bet, jo ātrāk cilvēks vēršas pēc palīdzības pie speciālista, jo ātrāk viņš var atbrīvoties no šī nemiera.

Kādi ir galvenie ĢT simptomi un kad trauksme kļūst par traucējumu?

Lai cik mums tas būtu nepatīkami, bet mērenās devās nemiers ir vajadzīgs. Tas ir bijis mūsu senču dabiskais aizsardzības mehānisms, kad, saskaroties ar plēsējiem vai citām briesmām, ātri bija jāpieņem lēmums, kas palīdzēja izdzīvot un pielāgoties. Mūsdienās plēsēju nav, bet sajūta ir palikusi, un vēl pievienojušies jauni izaicinājumi, piemēram: satraukums pirms eksāmena vai svarīgas intervijas var palīdzēt mums savest sevi kārtībā un ķerties pie darba. Citiem vārdiem sakot, trauksme ir signāls ātrai lēmumu pieņemšanai. Bet šis lēmums ne vienmēr tiek pieņemts par labu ērtai dzīvei.

ĢT ir raksturīgs paaugstināts nemiers un uztraukums (trauksmainā gaidīšana). Cilvēks lielāko dienas daļu ilgā laika posmā, piemēram, pēdējo sešu mēnešu laikā, nepārtraukti uztraucas par dažādiem notikumiem un aktivitātēm, piemēram, skolu vai darbu.

Kādi ir ĢT simptomi?

  • Nemiers;
  • Muskuļu sasprindzinājums;
  • Nogurums;
  • Koncentrēšanās problēmas;
  • Aizkaitināmība;
  • Miega traucējumi;
  • Grūtības kontrolēt trauksmi;
  • Akūta reakcija uz nenoteiktību;
  • Plaukstu svīšana;
  • Nepareiza elpošana;
  • Smaguma sajūta krūšu rajonā;
  • Vēlme aizbēgt un kaut kur paslēpties.

Papardes zieds piedāvā izglītojošas un informatīvas programmas un nodarbības dažādu vecuma grupu jauniešiem, tostarp par garīgās veselības tēmām. Ja vēlies izlgītot savu bērnu mentālās veselības jautājumos, piesaki klātienes vai tiešsaistes nodarbību!

Ja jūti, ka tavam bērnam ir garīga rakstura problēmas, vislabākais risinājums ir ārsta apmeklējums! Terapijā galvenā uzmanība tiks pievērsta cilvēka uzskatu sistēmai par pārdzīvojumiem un to, kā šī uzskatu sistēma ietekmē uzvedību. Svarīgs terapijas uzdevums ir atpazīt “apburtos lokus”, ciklus, kas atbalsta trauksmi. Un galvenie terapijas mērķi ir adekvāta problēmu pieņemšana, tolerances attīstīšana pret nezināmo, pārliecības paaugstināšana par savām spējām pārvarēt grūtības, kas savukārt samazinās kopējo trauksmes līmeni. Ar terapijas palīdzību cilvēks varēs tikt galā ar trauksmi un atgriezties normālā dzīvē.

Svarīgi! Latvijā ģimenēm ir pieejamas līdz 10 bezmaksas psihoterapeita vai  psihologa konsultācijas. Ģimenes psihoterapijas konsultācijas var notikt gan visai ģimenei vienlaikus, gan arī citādi – vecākam ar bērnu, vecākiem bez bērniem, vairākiem ģimenes locekļiem vienlaikus vai arī kā individuālās konsultācijas. Nosūtījumu uz bezmaksas konsultācijām var saņemt pie psihiatra vai ģimenes ārsta. Vairāk informācijas meklē šeit.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības