Psihiskā veselība

8. novembris, 2021 | Jauniešiem, Raksti, Vecākiem

gariga veseliba

Psihiskā veselība ir cilvēka labsajūtas pamats. Un tāpat kā rūpējamies par fizisko veselību, ēdot veselīgi, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm un kārtīgi izguļoties, tikpat svarīgi ir pienācīgi parūpēties par garīgo veselību.

Labas psihiskās veselības pamatā ir spēja atpazīt dažādas emocijas, kā arī tās pareizi uztvert un vadīt – to cilvēks mācās jau no bērnības – reizēm emocijas var ņemt virsroku un to ietekmē bērns var rīkoties tā, ka vēlāk pats nožēlo emociju uzplūdā izdarīto. Taču pusaudža gados šādi emociju uzplūdi var gadīties krietni biežāk, jo puisis vai meitene piedzīvo lielas pārmaiņas ne tikai ķermenī, bet arī emociju pasaulē.

Var rasties jautājumi, kā emocijas kontrolēt, ko darīt, ja vienaudži vai vecāki izraisa skumjas un dusmas, ar ko parunāt vai kā noticēt sev un nebaidīties no visa apkārt. Var rasties arī domas par sāpju nodarīšanu sev, trauksme un depresija. Šādas situācijas paspilgtina arī esošā situācija pasaulē, kad mācības un bērniem tik svarīgā interešu izglītība notiek attālināti, retāk var satikties ar vienaudžiem un liela daļa laika jāpavada mājās. Tāpēc jo īpaši svarīgi ir atklāti runāt ar bērnu un pusaudzi par jautājumiem, kas skar garīgo veselību un viņa iekšējo pasauli.

Pilnvērtīga veselības izglītība palīdz jauniešiem izprast emociju un jūtu dažādību, kā tās vadīt un rīkoties adekvāti, lai iekšējās sajūtas nesamilztu un nepārvērstos nopietnos psihiskās veselības traucējumos. Tieši zinoši un pieredzējuši pedagogi un pasniedzēji Tava bērna izglītības iestādē viņa vecumam atbilstoši izstāstīs visu par labu garīgo veselību un atbildēs uz jebkuru jautājumu, kas interesē vai satrauc Tavu bērnu.

Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!

Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību garīgās veselības jautājumos:

Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse un psihiskā veselība. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.

Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju gan par dažādiem psihiskās veselības aspektiem, gan labākajiem veidiem, kā palīdzēt savam bērnam.

Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.

Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.

Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības