Pubertāte

8. novembris, 2021 | Jauniešiem, Raksti, Vecākiem

pubertate

Pubertātes laikā puiši un meitenes kļūst par fiziski nobriedušiem vīriešiem un sievietēm. Šis periods var kļūt par izaicinājumu pilnu un satraucošu periodu, jo ķermenis piedzīvo daudzas iekšējas un ārējas pārmaiņas. Pubertāti piedzīvo visi cilvēki, taču sajūtas un emocijas tās laikā katram pusaudzim ir citādākas.

Ir dabīgi, ka pusaudžiem rodas visdažādākie jautājumi un šaubas. Sākot no tā, kāpēc aug krūtis un vai tās nekad nebeigs augt, ko iesākt ar apmatojumu “tur lejā”, vai no “slapjajiem sapņiem” ir jākaunas līdz jautājumiem, kas nes sev līdzi pārdzīvojumus un neizpratni – kā pateikt mammai, ka sākušās mēnešreizes, kāpēc puišiem pēkšņi sāk patikt meitenes un vai arī viņi pubertātes laikā vispār izjūt dažādas emocijas.

Pubertāte ir dabīgs posms katra pusaudža dzīvē, tāpēc pieaugušo uzdevums ir to padarīt pēc iespējas pozitīvāku, lai katrs jauns puisis un meitene ar pašcieņu pieņemtu savu pieaugšanu. Tāpēc ir vēl jo svarīgāk jau laikus nodrošināt pusaudzi ar visu praktiski nepieciešamo informāciju, lai palīdzētu labāk sagatavoties un tikt galā gan ar fiziskajām, gan emocionālajām pārmaiņām, kad tās sāksies.

Pilnvērtīga veselības izglītība palīdz jauniešiem izprast pārmaiņas ķermenī un emociju pasaulē – zinoši un pieredzējuši pedagogi un pasniedzēji Tava bērna izglītības iestādē viņa vecumam atbilstoši izstāstīs visu par pubertāti un sniegs atbildes uz jebkuru bērnu mulsinošu jautājumu.

Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!

Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību pubertātes un pieaugšanas jautājumos:

Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse un garīgā veselība. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.

Centrs Dardedze – organizācija, kas jau vairāk nekā 17 gadus vada Džimbas nodarbības 5-10 gadus veciem bērniem. Šajās nodarbībās tiek pārrunāts, ko nozīmē drošas attiecības ar citiem cilvēkiem, kas ir labi un slikti pieskārieni, kas ir labi un slikti noslēpumi, kā ieklausīties savā ķermenī, pamanīt nedrošas situācijas un vērsties pēc palīdzības. Uzzini vairāk par Džimbas drošības programmu www.dardedze.lv.

Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju gan par pubertātes fiziskajiem un emocionālajiem aspektiem, gan labākajiem veidiem, kā par to runāt ar savu bērnu.

Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.

Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.

Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības