Savākti 180 miljoni eiro “She decides” iniciatīvai

9. marts, 2017 | Profesionāļiem, Vecākiem

Š.g. 2. martā Briselē norisinājās augsta līmeņa konference “She Decides” (“Viņa izlemj”). To organizēja Beļģijas valdība, sadarbojoties ar Dānijas, Nīderlandes un Zviedrijas kolēģiem. Konferenci apmeklēja parlamentārieši, valdību un dažādu organizāciju pārstāvji no vairāk nekā 50 pasaules valstīm un ANO struktūrām. Konferences rezultātā tika savākti ap 181 miljonu eiro seksuālās, reproduktīvās veselības un ģimenes plānošanas atbalsta iniciatīvai ar tādu pašu nosaukumu – “She Decides”.

Konferences mērķis bija veicināt politiskā atbalsta un finansējuma kustību ANO (UNFPA) un citām organizācijām, kas strādā, lai nodrošinātu miljoniem sieviešu un jauniešu visaptverošus ar seksu un reproduktīvo veselību saistītus pakalpojums, jo citādi viņi dzīvos bez šiem vitāli svarīgiem pakalpojumiem, tostarp sievietēm ciešot no veselības un humanitāro krīžu nastas.

Konference tika organizēta, reaģējot uz ASV jaunievēlētā prezidenta administrācijas pieņemto lēmumu atjaunot Global Gag Rule jeb Mehiko pilsētas noteikumus (Mexico City Policy). Noteikumiem stājoties spēkā, tiek bloķēts svarīgs finansējums tādiem medicīnas pakalpojumiem kā  kontracepcija, mātes veselība, HIV/AIDS profilakse un ārstēšana jebkurai organizācijai, kas atsakās to parakstīt. Ilgus gadus USAID programma sniedza milzīgu atbalstu ģimeņu plānošanā ar gada budžetu, kas pārsniedza 600 miljonus ASV dolāru. Noteikumu darbības atjaunošana nozīmē, ka tiek zaudēts globālais līderis šajā attīstības sadarbības sektorā un būs zaudēti gadi, kuros tika panākts progress būtisku pakalpojumu pieejamības uzlabošanā visā pasaulē.

Paralēli konferences organizēšanai un atbalsta iniciatīvai Starptautiskā ģimenes plānošanas federācija (IPPF) kopā ar tās sadarbības organizācijām izstrādāja Augsta līmeņa paziņojumu – High Level Statement. Tajā tiek nosodīts GGR, norādot uz šo noteikumu negatīvajām sekām mazāk aizsargāto iedzīvotāju veselībai un atgādinot par pasaules valstu apņemšanos to aizsargāt un veicināt, piemēram, caur Ilgtspējīgas attīstības mērķiem (STGs2030), kuru panāktā vienošanās šādā veidā tiek pārkāpta. Tāpat paziņojumā valstu nacionālās valdības tiek aicinātas nestāvēt malā, bet īstenot pasākumus, lai izrādītu politisko un finansiālo atbalstu un mazinātu GGR radītās negatīvās sekas.

Šo paziņojumu jau parakstījuši vairāk nekā 350 parlamentu deputātu no dažādām pasaules valstīm, tajā skaitā arī no Latvijas. Savukārt tādas valstis kā Norvēģija, Dānija, Nīderlande un Zviedrija jau īstenojušas proaktīvu rīcību, to valdībām ievērojami palielinot finansējumu, kas tiek atvēlēts dažādām seksuālās un reproduktīvās veselības un tiesību organizācijām un programmām, kas nodarbojas ar informācijas un pakalpojumu sniegšanu jaunattīstības valstu vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām.

Plašāka informācija:

https://www.government.nl/topics/she-decides/contents/she-decides-conference

http://www.government.se/press-releases/2017/03/government-increasing-support-to-sexual-and-reproductive-health-and-rights/

http://www.decroo.belgium.be/en/she-decides-conference-join-statement

Raksts “Savākti 180 miljoni eiro “She decides” iniciatīvai” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild biedrība “Papardes zieds”.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības