Obsesīvi-kompulsīvie traucējumi

10. marts, 2023 | Vecākiem, Jauniešiem

Kas būs, ja es tagad nepieskaršos sienai trīs reizes? Viens cilvēks atbildēs, ka nekas nebūs. Bet cits atbildēs, ka kaut kas slikts notiks un viņam ir obligāti jāizpilda šis rituāls. Šādi rituāli ir svarīga rutīnas daļa cilvēkiem, tostarp arī daudziem pusaudžiem, kuri cieš no obsesīvi-kompulsīviem traucējumiem. Ja šādi ”dīvaini rituāli” ir raksturīgi Tavam bērnam, tad, iespējams, viņš cieš no obsesīvi-kompulsīviem traucējumiem.

Obsesīvi-kompulsīvi traucējumi (turpmāk OKT) ir īpaša psihiskās neirozes forma, kurai raksturīga obsesīvu domu un darbību klātbūtne. Apsēstības sindroms, kas valda domās, jūtās, darbībās, rodas pretēji paša gribai un izraisa diskomfortu. Cilvēks saprot šo neirotisko obsesīvo izpausmju absurdumu, nedabiskumu un neloģiskumu, bet nevar no tām atbrīvoties.

Apsēstības impulsi ir vēlme veikt kādas negatīvas darbības, kas vērstas uz citiem (piemēram, cilvēks izjūt nepieciešamību veikt sabiedrībā nepieņemamas darbības). Bieži vien šādām domām ir antisociāls raksturs ar kriminālu pieskaņu. Tajā pašā laikā obsesīvi impulsi dzīvo pusaudža prātā, viņš tos uztver kā kaut ko nepieņemamu un darbība netiek realizēta.

Apsēstības, kas izpaužas rituālu veidā, tiek iemiesotas kā obsesīvas vēlmes vairākas reizes veikt noteiktu darbību. Lai pārvarētu bailes vai slēptu apmulsumu, pusaudži var veikt darbības, kas pilda aizsardzības funkciju. Piemēram, ja priekšā ir publiska uzstāšanās, bet baiļu sajūta neļauj tikt galā ar uztraukumu, viņi var veikt kādu “maģisku” darbību – izrunāt noteiktus vārdus, dziedāt dziesmu vai rādīt noteiktas ķermeņa kustības.

Kā OKT izpaužas dažādos vecumos?

Visbiežāk slimība tiek diagnosticēta bērnībā un pusaudža gados. Liela daļa gadījumu rodas arī cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem. OKT bērniem līdz 6 gadu vecumam bieži izpaužas baiļu (fobiju) veidā. Sākumskolas vecuma bērniem tie izpaužas obsesīvās darbībās, savukārt pusaudžiem – obsesīvās domās un idejās.

Pusaudžu un jauniešu obsesīvi stāvokļi ir saistīti ar trauksmi un negatīvām emocijām, un tos nevar apzināti kontrolēt. Mēģinot atbrīvoties no sāpīgām izpausmēm, cilvēks kļūst nomākts, atsvešināts no apkārtējās realitātes, uz nenoteiktu laiku var zaudēt darba spējas un pārtraukt sociālo mijiedarbību. Obsesīvi-kompulsīvo traucējumu gaitas smagumu pusaudžiem nosaka laika ilgums dienā, kad tie atrodas obsesīvu domu un darbību stāvoklī.

OKT kā garīga traucējuma izplatība bērniem un pieaugušajiem nav saistīta ar to sociālo statusu. Bet vairāk saslimšanas gadījumu tiek diagnosticēts cilvēkiem ar vidējiem un augstiem ienākumiem.

Kā noteikt, ka pusaudzim ir OKT?

Galvenie OKT simptomi pusaudžiem ir saistīti ar dīvainām, obsesīvām domām un idejām, kas izraisa pastāvīgu bezjēdzīgu darbību veikšanu. Dažkārt šīs domas paliek bērna galvā, neatrod savu iemiesojumu realitātē, bet turpina viņu mocīt. Obsesīvi stāvokļi pastāv apsēstību un kompulsiju veidā, dažreiz tiem pievienojas fobijas.

Līdzās obsesīvām domām un idejām pusaudžu obsesīvi-kompulsīvie traucējumi ietver arī uzmācīgas darbības – kompulsijas. Tās parādās pret cilvēka gribu un pastāv rituāla veidā. Tas nozīmē, ka pusaudzim vairākas reizes veic kādu darbību, lai nomierinātos. Tajā pašā laikā, saprotot šīs darbības bezjēdzību, bērns nevar apstāties. Mēģinot tam pretoties, rodas nevaldāma trauksmes un baiļu sajūta, kas pazūd tikai tad, kad darbības tiek veiktas.

OKT pazīmes pusaudžiem ir:

  • Garastāvokļa maiņa;
  • Ēšanas mānija;
  • Pārmērīga aizraušanās ar jebkāda veida aktivitātēm (bērns griež, veido, zīmē un nevar apstāties);
  • Bezjēdzīga objektu skaitīšana uz ielas, pakāpienu vai plaisu skaitīšana;
  • Nevajadzīgu priekšmetu krāšana;
  • Bieža roku mazgāšana un tieksme pēc ideālās tīrības;
  • Uzmācīga vēlme pārbaudīt darbības.

Fobijas, kas pusaudžiem attīstās skolas laikā, tiek uzskatītas arī par pusaudžu kompulsīvi-obsesīviem traucējumiem. Bailes no tumsas, augstuma, slēgtas telpas, pūļa, bailes palikt vienam, skaļas asu priekšmetu skaņas utt. liek bērna psihei “meklēt” aizsardzību no biedējošiem priekšmetiem un parādībām. Kā aizsardzības reakcija veidojas obsesīva vēlme veikt noteiktu darbību algoritmu.

Papardes zieds piedāvā izglītojošas un informatīvas programmas un nodarbības dažādu vecuma grupu jauniešiem, tostarp par garīgās veselības tēmām. Ja vēlies izglītot savu bērnu mentālās veselības jautājumos, piesaki klātienes vai tiešsaistes nodarbību!

Ja jūti, ka tavam bērnam ir garīga rakstura problēmas, vislabākais risinājums ir ārsta apmeklējums! Obsesīvi-kompulsīvo traucējumu diagnoze pusaudžiem ir sarežģīta, jo šai slimībai ir līdzīgas pazīmes ar citiem patoloģiskiem procesiem. Tāpēc precīzu diagnozi var noteikt tikai speciālists.  Jāpiebilst, ka katram atsevišķam slimības gadījumam nepieciešama individuāla ārstēšanas pieeja, kuru izvēlēsies ārsts.

Svarīgi! Latvijā ģimenēm ir pieejamas līdz 10 bezmaksas psihoterapeita vai  psihologa konsultācijas. Ģimenes psihoterapijas konsultācijas var notikt gan visai ģimenei vienlaikus, gan arī citādi – vecākam ar bērnu, vecākiem bez bērniem, vairākiem ģimenes locekļiem vienlaikus vai arī kā individuālās konsultācijas. Nosūtījumu uz bezmaksas konsultācijām var saņemt pie psihiatra vai ģimenes ārsta. Vairāk informācijas meklē šeit.

Aktuālie piedāvājumi

JauniešiemAKTUĀLI

Konsultācijas

SkolēniemAKTUĀLI

Nodarbības