Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 8475 bērni ar funkcionāliem un garīga rakstura attīstības traucējumiem, kuriem noteikta 1. vai 2.grupas invaliditāte. Sabiedrībā valdošo stereotipu un aizspriedumu dēļ šo cilvēku socializēšanās iespējas nereti ir ļoti ierobežotas, taču viņi nav ne labāki, ne sliktāki par visiem pārējiem – vienkārši citādāki. Tajā pašā laikā cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem ir tik ļoti līdzīgi mums, pārējiem – arī viņiem ir jūtas un emocijas, arī viņi alkst sabiedrības, pieskārienu, mīlestības un seksuālu attiecību.
Ar bērniem un jauniešiem nav jākaunas vai jābaidās runāt par citādā pieņemšanu, vēršot uzmanību uz to, ka cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem arī ir tādi paši cilvēki, tāpēc no viņiem nav jāvairās un jāizstumj no sabiedrības. Svarīgi ir uzsvērt, ka ikviens cilvēks ir pelnījis būt novērtēts, cienīts un saņemt vienlīdzīgas iespējas.
Taču, tā kā šī tēma ilgu laiku ir bijusi tabu, tad nereti bērniem un jauniešiem trūkst izpratnes par to cilvēku dzīvi, kuriem ir garīgās attīstības traucējumi. Viņus interesē, vai var draudzēties ar cilvēkiem, kuriem ir attīstības traucējumi, vai šie cilvēki var iemīlēties un vispār paši par sevu parūpēties un dzīvot neatkarīgi. Kāpēc šie cilvēki biežāk var gribēt seksu, un vai viņiem vispār ir jāmāca par seksualitāti. Atbilde uz visiem šiem jautājumiem ir JĀ, taču tikpat svarīgs ir arī jautājums – kāpēc? Uz to palīdzēs rast atbildi zinoši veselības izglītības pedagogi, psihologi un citi šīs tēmas eksperti, lai Tavs bērns uzaugtu ar atvērtu sirdi un bez aizspriedumiem pret citādo, vienlaikus sekmējot arī veselīgu un pieņemošu domāšanu pieaugušā vecumā.
Tajā pašā laikā pilnvērtīga veselības izglītība nozīmē arī to, ka vēl būtiskāk ir nodrošināt atbilstošu informāciju par reproduktīvo un seksuālo veselību sabiedrības grupai, kas no tā nereti cieš vissmagāk – cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Seksuālā attīstība, reproduktīvā veselība un tiesības, seksuālās attīstības īpatnības cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kontracepcija, grūtniecība un seksuāli transmisīvās slimības, personīgā higiēna un attiecību veidošana – tā ir tikai daļa no tēmām, par kurām veselības izglītības speciālisti vieglā un saprotamā valodā spēs pastāstīt cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem.
Pieprasi pilnvērtīgu veselību sava bērna izglītības iestādē! Jo drošām izvēlēm vajag zināšanas, tāpēc pasargā savējo!
Organizācijas, kas nodrošina veselības izglītību gan cilvēkiem ar attīstības traucējumiem, gan citiem bērniem un pusaudžiem:
Papardes zieds – biedrība, kas jau daudzus gadus veiksmīgi strādā reproduktīvās veselības un tiesību jomā, vadot izglītojošas nodarbības jauniešiem par visdažādākajām tēmām, tai skaitā arī pubertāte, kontracepcija, drošas un cieņpilnas attiecības, atkarību profilakse un garīgā veselība. Lai uzzinātu vairāk par Papardes zieds piedāvātajām nodarbībam skolās, ienāc mūsu mājaslapas sadaļā Nodarbības.
Arī pašu vecāku zināšanas ir veids, kā palīdzēt bērnam izprast pārmaiņu laiku savā dzīvē. Tāpēc ir vairākas organizācijas, pie kurām Tu droši vari vērsties, lai gūtu atbalstu un informāciju par to, kā runāt ar bērnu par citādo un kā palīdzēt savam bērnam ar seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, ja viņam ir garīgās attīstības traucējumiem.
Mammām un tētiem – īpaši ģimenēm veltīts portāls, kurā atradīsi informāciju par mammām un tētiem svarīgo un aktuālo. Ienāc www.mammamuntetiem.lv.
Tēvi – biedrība, kas tic, ka, iekļaujot tēvus bērnu un ģimenes dzīvē, izaug laimīga un uz cieņpilnām attiecībām balstīta nākamā paaudze. Vairāk par biedrības piedāvātajiem pakalpojumiem tēvu atbalstam atradīsi www.tevi.lv.
Māmiņu klubs – vecāku organizācija, kas piedāvā gan portālu ar plašu informācijas klāstu un raidījumu jaunajiem un topošajiem vecākiem, gan vecāku skolu, gan dažādas e-lekcijas. Uzzini vairāk www.maminuklubs.lv.